Menu główne
Strona Główna
Ogłoszenia Parafialne
Księga Gości
Warto przeczytać
Propozycje muzyczne
Foto Albumy
Linki
O Parafii
Duszpasterze
Kościół Parafialny
Msze Święte
Nabożeństwa
Powołania
Historia
Ministranci
Poradnia Rodzinna
Żywy Różaniec
Apostolat Maryjny
Caritas
KSM
Zaprzyjaźnione Parafie
Nowe Miasteczko
Żary św. Józef
Statystyki
użytkowników na stronie: 0
gości na stronie: 1


Ambasada Lednicy 2000 w KoĹźuchowie
Lednica 2000
Radiowo-Internetowe Studium Biblijne
Organy koĹźuchowskie


Aktualnie dyżur na parafii pełni:    ks. Proboszcz - tel. (0-68) 355 35 50
Intencje mszalne na dziś (niedziela, 07.2.2016)7:00Dziękczynno - błagalna w int. Danuty7:00+Czesław Bałamut (1R)8:30+Rufin Kotlarski +Wiktoria Kotlarska9:30I Komunia Święta11:15W int. Małżonków Marleny i Tomasza Cebulskich -10 R Ślubu - int. od rodziców12:30+Jan Anna Bartman17:00Msza św. z Ks. Biskupem na rozpoczęcie Peregrynacji Obrazu 24:00Pasterka Maryjna
szukaj:
Caritas

Parafialny Zespół CARITAS przyjmuje potrzebujących pomocy w poniedziałki w godz. od 17:00 do 18:00 (w Domu Parafialnym przy pl. Matejki). Prezesem PZC jest pani Krystyna Węgrowska, tel. dom. (068) 355-45-30. Funkcję przewodniczącego sprawuje ks. Proboszcz Władysław Stachura.

Parafialny Zespół CARITAS w Kożuchowie prowadzi zbiórkę odzieży, artykułów spożywczych, zabawek oraz przyborów szkolnych. Prosimy darowane rzeczy składać w Domu Parafialnym w poniedziałki w godz. 17 – 18.

Adres e-mail: p.z.c.kozuchow@wp.plMagdalena Kozieł

Czy 650 tys. polskich dzieci jest skazanych na uczucie głodu, brak książek i pomocy naukowych, rezygnację z marzeń? Sytuacja wielu z nich może się odmienić. Caritas Polska zainicjowała nowy program pomocy dzieciom „Skrzydła”, w który weszła również nasza diecezjalna Caritas. Dzięki tej inicjatywie „skrzydła” założą m.in. dzieci z Radnicy, Dobiegniewa i Zielonej Góry.

Codzienność bez skrzydeł

Nasza lokalna lubuska rzeczywistość to ponad 33% dzieci żyjących w rodzinach poniżej minimum socjalnego. „Sytuacja ekonomiczna i materialna mieszkańców Zaodrza jest trudna, ponieważ panuje duże bezrobocie bez możliwości podjęcia pracy” – mówi Ryszard Przygocki, prezes Parafialnego Zespołu Caritas w Radnicy. Według podanych przez niego danych, na 1600 osób w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Radnicy 300 korzysta z pomocy PZC. To dla nich parafialny zespół przywozi z zielonogórskiego magazynu żywność, środki czystości, ubrania, a nawet sprzęt gospodarstwa domowego. Sytuacja niektórych z mieszkańców parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Góry też nie jest łatwa. „Rodzice dzieci, które korzystają z naszej świetlicy Caritas, objęci są często także pomocą naszego franciszkańskiego PZC” – wyjaśnia Janina Lutowska, kierowniczka świetlicy „Aniołkoladki”, która mieści się przy Gimnazjum nr 5. Na szczęście braki materialne nie równają się z brakami potencjału intelektualnego czy możliwościami twórczego myślenia. Jednak nawet najwytrwalsi geniusze bez edukacyjnych wyjazdów, pomocy naukowych i dodatkowych zajęć z biegiem lat zaczynają odstawać od rówieśników. To, co czasem obiektywnie znaczy niewiele, dla innych może być miarą marzeń. Kilkadziesiąt złotych rocznie może czasem zdecydować, czy zdolne, utalentowane dziecko rozwinie skrzydła.

Dzieci ze skrzydłami

Janina Lutowska wybrała dla jednej ze swych podopiecznych program „Skrzydła na przyszłość”. Dziewczynka chodzi na drugiej klasy szkoły podstawowej i jest dzieckiem zdolnym, choć, jak mówi p. Janina, czasem trzeba ją dopingować. „Uwielbia malować i jest szczególnie uzdolniona muzycznie” – opowiada o swojej wychowance kierowniczka świetlicy. Dziewczynka dostała się do programu i dzięki niemu będzie mogła w pełni korzystać z edukacyjnych propozycji szkoły. „W końcu moja wychowanka będzie mogła wyjechać na wycieczkę klasową, wyjść z klasą w ramach jakiegoś szkolnego projektu czy wyjechać na wakacje” – wyjaśnia Lutowska. Jak się okazuje, czasem brak funduszy na zwykły bilet autobusowy zamyka dziecku możliwości poznawania świata. „Nasze dzieci, które zostały zgłoszone przez PZC Radnica do programu «Skrzydła», mają wysoką średnią w nauczaniu: od 4,5 do 5,7. Pochodzą z rodzin, w których żaden z rodziców nie ma pracy” – mówi Ryszard Przygocki. Dla dwójki dzieci z Radnicy, które weszły do programu „Skrzydła”, prezes PZC wybrał wariant „Skrzydła na co dzień”. „Umożliwi mi to jako koordynatorowi projektu zakup dla dzieci najbardziej potrzebnych rzeczy” – wyjaśnia Przygocki. Dzięki projektowi dzieci będą mogły skorzystać z dożywiania w szkole, otrzymają szkolną wyprawkę, strój gimnastyczny oraz odzież. Dzięki elastyczności „Skrzydeł” każde z dzieci może otrzymać to, co właśnie jemu jest potrzebne. „Wychwycenie i inwestycja w uzdolnienia danego konkretnego dziecka i pokierowanie nimi sprawia, że młody człowiek odkrywa w sobie jakiś potencjał, a jego poczucie wartości wzrasta” – podsumowuje sens istnienia świetlic i wdrażanie w nich takich programów, jak „Skrzydła”, p. Janina.

Skrzydła sponsorowane

Każda mała pomoc dla potrzebującego może okazać się wielka, a drobna życzliwość ogromną wspaniałomyślnością. Dziewięcioosobowa grupa PZC w Radnicy to niedużo, lecz przy wsparciu dwudziestu osób z Grona Wspierających Ubogich to już siła, która jest w stanie zadbać o społeczność, w której żyje. Kolonie letnie dla dzieci w górach i nad morzem, indywidualne potrzeby, jak choćby inhalatory dla dzieci czy zakup lekarstw, o których wspomina Ryszard Przygocki – wszystko to jest możliwe, gdy znajdą się ludzie dobrego serca. „Wielka życzliwość śp. Leszka Kramarza, dyrektora Gimnazjum nr 5, który mówił, że dla dzieci jest zawsze, umożliwiła powstanie świetlicy Caritas na terenie szkoły i dała przepustkę dla wielu dobrych spraw” – mówi Janina Lutowska. Gdy myślimy o 650 tys. potrzebujących dzieci, łatwo ulec wrażeniu zagubienia. Cóż można zrobić wobec takiego morza potrzeb? „Skrzydła” dają poczucie transakcji indywidualnej, skrojonej na miarę. „Dzięki temu projektowi powstaje więź między darczyńcą a konkretnym dzieckiem. Pomagamy tej jedynej i wyjątkowej osobie na świecie” – mówi ks. Andrzej Kołodziejczyk, wicedyrektor Caritas i koordynator programu. Sponsorami programu „Skrzydła” są zarówno ludzie znani z mediów, scen, książek, jak i zwyczajni Kowalscy, którzy postanowili podzielić się z innymi tym, co mają. Projekt daje także możliwość wsparcia dzieci bez podpisywania długoterminowych deklaracji, a każda wpłata jest przeznaczana na pomoc dzieciom nieobjętym przez program stałą opieką.

„Chciałabym bardzo kiedyś spotkać się ze sponsorem mojej podopiecznej, chciałabym mu opowiedzieć o jej osiągnięciach i w jej imieniu bardzo podziękować. Mam wielki szacunek do tych ludzi” – mówi Janina Lutowska.

„Skrzydła” to program długoterminowej pomocy skierowanej do dzieci – uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, którzy z powodu trudnej sytuacji materialnej wymagają pomocy.

Program „Skrzydła” daje możliwość wyboru pomocy i dopasowania jej do indywidualnych potrzeb ucznia. Dlatego w ramach projektu powstały trzy pakiety wsparcia – „Skrzydła na co dzień” (dożywianie, szkolna wyprawka, odzież), „Skrzydła na przyszłość” (korepetycje, dojazdy do szkoły, wycieczki i wyjścia szkolne, wypoczynek) i „Skarbonka Skrzydeł” (propozycja dla chcących wesprzeć projekt bez podpisywania umów długoterminowych).

Każde z dzieci objętych programem ma swojego opiekuna, tzw. koordynatora regionalnego, który opiekuje się dzieckiem i określa na bieżąco potrzeby dziecka, a także przygotowuje semestralne rozliczenie wydanych środków.

Firma lub osoba prywatna, która zechce zaangażować się w program „Skrzydła”, może wykupić jeden z powyższych pakietów dla konkretnego dziecka lub dzieci. W tym celu podpisuje umowę darowizny na rzecz programu. Caritas, po otrzymaniu wypełnionej deklaracji, przesyła informacje o dziecku objętym opieką (imię, wiek, klasa, krótki opis sytuacji rodzinnej).

Obecnie w naszej diecezji do projektu zgłoszonych jest 20 dzieci, ośmioro z nich otrzymało sponsorów.

Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.skrzydla.pl lub w Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, ul. Kościelna 6, 65-074 Zielona Góra, tel. (0-68) 324-43-30 lub 325-47-24; e-mail: zielona_gora@caritas.pl, www.caritas.zgora.pl
GRONO WSPIERAJĄCYCH UBOGICH

Jedną z form ożywienia ducha czynnej miłości bliźniego, a jednocześnie uświadomienia chrześcijańskiego obowiązku pomocy ubogim jest Grono Wspierających Ubogich.

Grono Wspierających Ubogich jest to forma wspierającego członkostwa w PZC. GWU jest propozycją dla tych, którzy nie mogą zaangażować się czynnie i bezpośrednio w działanie PZC. Członkowie GWU to grupa wiernych, którzy zadeklarowali składanie regularnej, comiesięcznej ofiary - „złotówki dla najbiedniejszych” (w duchu idei biskupa Wilhelma Pluty). Takie Grona powstały najwcześniej w parafiach: Białków, Czerwieńsk, Deszczno, Kije, Nowa Sól (par. pw. Wniebowzięcia NMP), Sulechów (par. pw. Świętego Stanisława Kostki), Rzepin, Słońsk, Zielona Góra (par. pw. Świętej Jadwigi), a więc w środowiskach miejskich i wiejskich. Dzisiaj ponad 3.000 osób związanych jest z „Gronem” na stałe. Jeżeli przy parafii działa PZC - połowa ofiar od GWU pozostaje do jego dyspozycji, druga wpływa do Caritas Diecezji.

Warto przy tym zaznaczyć, iż deklarowane przez członków GWU ofiary są to najczęściej drobne kilkuzłotowe kwoty. Są to bardzo często tzw. "wdowie grosze", co stanowi ich szczególną wartość.

W naszej parafii GWU spotyka się w każdą drugą środę miesiąca po Mszy świętej wieczornej.


Parafia pw. MB Gromnicznej w Kożuchowie | Pl. Matejki 3 | 67-120 Kożuchów | tel. (68) 355 35 50 | fax (68) 388 00 52
Kontakt: Ks. Proboszcz tel. 355 35 50 || ks. Jacek tel. 355 49 56 || ks. Andrzej tel. 385 23 71 || ks. Piotr tel. 444 82 73

ˆ 2007 ks. Piotr Napieralski, Jan Król & Damian Werłos. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.152 | powered by jPORTAL 2 & UserPatch